News

Max Holloway o chorobie: Dowiedziałem się, czym jest depresja

on

Max Holloway wypadł z walki z Brianem Ortegą tuż przed galą UFC 226. Przez długi czas nie wiadomo było co stało się Maxowi.

Jak się okazuje Max cierpiał na głęboką depresję. O chorobie opowiedział w wywiadzie dla MMAJunkie:

Wszyscy ciągle powtarzają, że to kwestia redukcji wagi. Wszyscy powtarzają, że to był problem wstrząsu mózgu. Zerwali to z listy, więc nie mają dymiącego pistoletu. … Cieszę się, że przekreślili wielkie rzeczy. Wielkie rzeczy, o których myśleli, że są, nie było ich, więc jestem z tego powodu szczęśliwy. Ale po przeciwnej stronie nie mają odpowiedzi, więc dopóki objawy nie znikają, jestem dobry.

Czuję się świetnie. Nie mogę się doczekać. Objawy nigdy, nigdy dotąd, nie powróciły. Po treningu też to robimy, więc czuję się świetnie.

Max powróci do octagonu na pojedynek z Brainem Ortegą na UFC 231.

Mieli mnie na planie, zanim mogłem nawet wziąć udział w tej walce, z tym, jak mogłem trenować. Obserwowali mnie. Wchodzę i nie mam objawów, więc czuję się świetnie. Nie mogę się doczekać, aż nadejdzie grudzień i przypomnę wszystkim, kto jest niekwestionowanym mistrzem.

Po prostu nie mogę się doczekać walki, stary. To było piekło roku, i nie mogę się doczekać, aby zakończyć to z hukiem.

Jednak jak mówi sam Holloway radość i entuzjazm pojawiły się u niego dość niedawno:

Dowiedziałem się czym jest depresja. Byłem w punkcie, w którym wróciłem do domu od lipca i nie rozmawiałem z nikim. Gdybym chciał z tobą porozmawiać, zadzwoniłbym do ciebie, ale jeśli próbowałeś do mnie dotrzeć, nie rozmawiałem z nikim. Byłem w mojej własnej strefie.

To było szalone – jestem fanem Raptorów i to mnie uderzyło, gdy DeMar DeRozan o tym mówił. Mówił o depresji, jak życzy wszystkim na świecie … mógł zrozumieć, że depresja jest prawdziwa. To było szalone. Mogę o tym teraz porozmawiać, ponieważ już to zrozumiałem i mogę powiedzieć ludziom, wiesz, nie odcinajcie się od innych ludzi. Twoja rodzina, twoi przyjaciele, ktoś tam jest. Sięgnij i porozmawiaj z nimi o czymś. Jeśli masz coś na myśli, idź z nimi porozmawiać.

W tym roku wiele się o sobie dowiedziałem i po prostu nie mogę się doczekać, aż wszystko wróci do normy i wrócę do „Błogosławionej Ery” i tej walki w grudniu.

Max nie zrozumiał jeszcze w pełni choroby, która nim zawładnęła jednak uważa, iż to co go spotkało nie stało się bez powodu:

Cieszę się, że zdarzają się przeszkody. Jestem wielkim zwolennikiem” rzeczy dziejących się z jakiegoś powodu” i uważam, że to się stało z jakiegoś powodu. Sądzę, że zwolniłem się z tego powodu z jakiegoś powodu, a teraz zamierzam się z tego podnieść, wiesz?

Ludzie mówili mi, że odpadłem – powiedz mi, gdzie odpadłem, bo zaraz wrócimy, a ludzie będą chcieli dowiedzieć się, dlaczego jestem jednym z najlepszych wojowników na świecie i dlaczego zamierzam być najlepszym bez podziału na kategorię.

Odniósł się również do sytuacji, w której jego pojedynek z Ortegą wielu wskazuje jako pojedynek glapplera ze stójkowiczem:

Dobry magik nigdy nie pokazuje swoich sztuczek. Tylko dlatego, że nie pokazałem jeszcze pewnych rzeczy w mojej grze, ludzie wciąż mnie do tego wzywają. Po co zagłębić się głęboko w torbie, skoro nie musisz tak daleko wchodzić?

Nie mogę się doczekać, żeby go przetestować. Myślę, że to idealny czas na tę walkę. Oboje jesteśmy młodzi, oboje głodni. Młody lew kontra młody rekin.

Na depresję choruje na całym świecie ponad 350 mln ludzi. W USA odsetek chorych co roku powiększa się o 20%. W Polsce chorych jest około 1,5 mln osób. Według danych WHO jest to czwarta pod względem występowania choroba na świecie. Przed nią są bóle kręgosłupa, anemia i choroby płuc. Według prognoz organizacji choroba do 2020 przesunie się na drugą pozycję zaś do roku 2030 na pierwszą.

About Olgierd Gutkowski

Recommended for you

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *